בדיל נטול עופרת 

לאחרונה אנו עוברים להלחמות עם בדיל נטול עופרת, דבר המציב בפנינו אתגר חדש, המצריך שינוי בהרגלי ההלחמה שלנו.   יש לשים לב כי מלחמים 50 וואט לא יצלחו לשימוש בעם בדיל נטול עופרת!

 

הבעיה העיקרית הנה, שהעופרת, אשר הגנה על ראש המלחם איננה. ראש המלחם, העשוי נחושת מצופה ברזל, מתחמצן כעת בקלות ולאחר זמן קצר הבדיל אינו "מרטיב" יותר את ראש המלחם. דבר אשר בדרך כלל קרה לאחר שבועיים עבודה עם בדיל המכיל עופרת. על מנת להתגבר על הבעיה עלינו לבצע את הפעולות הבאות:

 

·         ניקוי יבש – יש לעבור מהספוג הרטוב לניקוי היבש של Weller. הניקוי היבש מסיר את השכבה המחומצנת מעל ראש המלחם. נוסף על כך המים גורמים לראש המלחם להתחמצן מהר יותר.

·        החלפת ראשים – יש להקפיד על החלפת ראשים עם השרוול, ולאחסן את הראשים יחד עם השרוול במקום המיועד לכך. בצורה כזו אנו שמים את השרוול החם עם ראש המלחם בסטנד בצורה פשוטה, השומרת על ראש המלחם מלכלוך. כעת ניתן לשים בצורה קלה ובטיחותית שרוול קר עם ראש חזרה על ידית המלחם.

·        מחדש ראשים – כאשר הבדיל לא מרטיב את ראש המלחם יש להשתמש במחדש ראשים. מחדש הראשים מוריד את השכבה העליונה שהתחמצנה. יש להשתמש בזהירות רבה. מחדש ראשים שיגע בגוף החימום יהרוס אותו.

·        לצפות בבדיל -  תמיד כאשר שמים את המלחם בסטנד, יש לצפותו בבדיל. דבר זה מהווה שינוי גישה. בעבודה רגילה מנקים את ראש המלחם ושמים בסטנד. חייבים להקפיד שבכל פעם ששמים את המלחם בסטנד מצפים את הראש בבדיל. ראש חשוף מתחמצן מהר מאד.

·        להוריד טמפרטורה בזמן שלא עובדים – יש לכוון את המלחם להורדת טמפרטורה אוטומטית כאשר לא עובדים, או לחילופין להוריד אותה באפן יזום. המלחם יורד ל 150 מעלות כאשר לא עובדים מעל 20 דקות. טמפרטורה זו שהינה מתחת לטמפרטורת ההתכה של הבדיל מאפשרת שמירה על ראש המלחם ועדיין חימום מהיר לחזרה לעבודה.

·        להוריד את הטמפרטורה – יש לעבוד עם טמפרטורה של 380 מעלות. הפלקסים של בדיל נטול עופרת נשרפים בטמפרטורה גבוהה מהר ואינם עושים את עבודתם. יש לשים בדיל לפני ההלחמה ואז להוסיף מעט פלקס.

·        פלטה חמה – כאשר יש הלחמות גדולת יותר יש לעבוד עם פלטה חמה. יש לוודא כי המעגל מתחמם לטמפרטורה של כ 80 מעלות. בצורה כזו איבוד החום לסביבה בעת ההלחמה קטן בהרבה ומלאכת ההלחמה נעשית קלה בהרבה.

·        ניקוי גוף החימום – אם מצטבר הרבה לכלוך ניתן לנקותו עם נייר זכוכית מספר אפס בעדינות רבה. כל שריטה שעומקה מעל עשירית מילימטר, תהרוס את גוף החימום ללא אפשרות תיקון.